2016 August 16

“Maximálisan teljesült az elvárásom” – a Zeneipari menedzsment képzésről Gergely Száva végzős

“A képzésnek köszönhetően nagyon sok zenei helyszínre, klubba, fesztiválra juthattam el, betekinthettem a működésükbe, beszélgethettünk a programszervezőkkel. Nagy élmény volt például a helyszínen megnézni a Fonogram díjátadót, a Budapest Parkban a hang- és fénytechnikát, ellátogatni az Akvárium klubba és az A38 hajóra, illetve különböző osztálykirándulásokon részt venni, mint Bécsben a Waves Vienna konferencia.” Gergely Száva Budapest és Bécs között ingázott a Zeneipari menedzsment képzés miatt. Azt mondja, megérte.

Azért jelentkeztem a képzésre, mert amikor elmentem egy koncertre vagy fesztiválra, az érdekelt majdnem a legjobban, hogy mik történnek a háttérben, hogy szervezték meg az egészet, hogy építik fel a hatalmas fesztivál helyszíneket, illetve, hogy hogyan zajlik a lebonyolítás. Tavaly nyáron a hegykői Tízforrás fesztiválon segédkeztem és rögtön utána el is kezdtem zeneipari képzéseket nézegetni, mert tudtam, hogy ez az, amit csinálni akarok.

Az egyéves képzés alatt szerettem volna egy kis betekintést nyerni a zeneiparba, alapvetően megismerni a működését, szerkezetét. Úgy gondolom, maximálisan teljesült ez az alapvető elvárásom, sőt!

DSC_5651
Terepbejáráson a Budapest Parkban. Halász Péter bemutatja a helyszínt a Quimby-koncert előtt.

A képzésnek köszönhetően nagyon sok zenei helyszínre, klubba, fesztiválra juthattam el, betekinthettem a működésükbe, beszélgethettünk a programszervezőkkel. Nagy élmény volt például a helyszínen megnézni a Fonogram díjátadót, a Budapest Parkban a hang- és fénytechnikát, ellátogatni az Akvárium klubba és az A38 hajóra, illetve különböző osztálykirándulásokon részt venni, mint Bécsben a Waves Vienna konferencia. Ez volt az első olyan közös élmény, amiben részem lehetett. Még szinte alig kezdtem el a kurzust, de már Bécsben találtam magam egy zeneipari konferencián. Nagyon érdekes volt az egész, az előadások, az atmoszféra, a profi környezet. Az idei évben valószínűleg újra el tudunk jutni az iskolával erre a konferenciára, amit már nagyon várok, mivel tavaly még csak egy betekintés volt számomra ez az esemény, de a kurzusnak és kötelező olvasmányoknak köszönhetően most már felkészültebben tudok részt venni rajta.

A legjobb kiránduláson Veszprémben voltunk, ahol több kurzus diákjai vettek részt és megismerkedhettem sok új emberrel. Azért tetszett nagyon, mert volt egy különleges hangulata az egésznek. Minden nap különböző helyszíneket jártunk be, voltunk a Hangvillában, Expresszóban, átmentünk Székesfehérvárra a FEZEN-be. A hasznos bejárások mellett közösen utaztunk, ebédeltünk, este koncertre mentünk. Ez nagyban hozzájárult a személyesebb viszony kialakításához különböző kurzusok diákjaival, amit csak erősített az esti közös koncertlátogatás a Hangvillában és az Expresszóban.

A másik hasznos kirándulás a Music Hungary volt Egerben, ahol a magyar zeneipari szereplőkkel együtt mi is részt vehettünk a konferencián este meg a Feszt Egeren.

A terepbejárásokon sok olyan dolgot tanulhat az ember, amiket az órán már megtanult elméletben, illetve a terepbejárást vezető személy munkaköréről teljes képet kaphat, személyes történeteken, sztorikon keresztül. Sok vicces dolgot hallhattunk ezek során.

szava_kicsiAz a jó az iskolában, hogy bárkihez fordulhatsz bármivel, akár Fruzsihoz, Alízhoz vagy diáktársakhoz, mindenki megpróbál segíteni amiben tud. Ebből kifolyólag nagyon baráti a légkör. Sok új embert és projekteket, zenekarokat ismerhettem meg az egy év alatt.

Szerintem azért is ilyen jó a közösség, mert mindenkinek, (ha nem is teljesen ugyanaz, de) hasonló az érdeklődési köre.

Az olvasmányok legtöbbje nagyon érdekes, sok összefüggést meg lehet érteni a zeneiparral kapcsolatban, ha az ember figyelmesen áttanulmányozza őket. Hasznos elolvasni ezeket és elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük a zeneipar, lemezipar működését.

Nagyon sokféle tudásanyagra tettem szert ebben az egy évben. Nagyon tetszett, hogy sok zeneipari, illetve gazdasági, jogi szakember tartott előadást. Sok, az iparban tevékenykedő emberrel ismerkedtünk meg a tanév folyamán. Ezen kapcsolatok elmélyítésére is lehetőség volt a különböző iskolai rendezvényeken. Úgy érzem, hogy szélesebb látókörrel és nagyobb tudással rendelkezem az iparról, cégformákról, lemezkiadásról, koncert- és fesztiválszervezésről, szerzői jogokról, klubokról.

Az iskolának hála szakmai gyakorlatokon keresztül is elkezdtem megismerkedni a zeneipar nem csak elméleti részével. A Lone Waltz Record-nál a nemzetközi showcase fesztiválokra szóló jelentkezéseket koordinálom.

Idén, gyakorlat keretében részt vehettem a Campus fesztiválon, ahol az OTP színpadnál segítettem a szintén ZH-ből megismert Orosz Dénes színpadmesternek. Hatalmas élmény volt, nagyon sok emberrel megismerkedtem, betekinthettem egy nagy fesztivál háttérmunkáiba és egy nagyon jó közösségnek lehettem ott tagja. Sok élménnyel gazdagodtam és remélem jövőre újra részese lehetek az egésznek.

Kicsit sajnálom, hogy véget ért a képzés, de lelkesedéssel vágok neki az újabb gyakorlatoknak és lehetőségeknek és remélem, hogy az iskolával még sok kiránduláson, terepbejáráson és szakmai gyakorlaton vehetek részt.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által akkreditált Zeneipari menedzsment kurzusunk legközelebb 2016. szeptember 7-én indul. A képzésről bővebben az alábbi videóban.