2014 November 01

Zenekari marketing? És saját videósotok van-e már?

Morcz Fruzsina, a  vezetőjének írása

A jó minőségben, határidőre dolgozó stáb meghatározhatja egy fesztivál, egy zenekar, egy promotercég vagy egy DJ karrierjét is. A fix stábbal dolgozó zeneipari vállalkozások, zenekarok, menedzserek munkáját megkönnyíti és segíti, ha nem kell aggódnia a készülő munka miatt és így van ideje arra koncentrálni, hogy dolgozzon, próbáljon, intézkedjen és mindemellett a vonatkozó területeken (marketing, menedzsment, szerzői jog, digitális kommunikáció stb.) fejlessze a tudását, információt gyűjtsön.

Abban, hogy egy adott zeneipari szereplő vagy esemény (legyen az egy koncert, egy előadó vagy egy fesztivál) milyen médiajelenlétet kap, nagy szerepe lehet az okos és minőségi videókommunikációnak. Az eheti cikk a jó videóklipek, ajánlók készítőit ajánlja a csapatba.

3. Szükséged lesz egy videósra!
Amennyiben elkezdesz marketinget tanulni akár csak alapfokon, annak érdekében, hogy a saját vagy általad képviselt produkciót minél több emberhez eljuttasd, a lemez után második szükséges hang (és képi) anyag, amire szükséged lesz, bizony egy jó videóklip.

Björk - Chris CunninghamA videóklip számtalan funkciót ellát: zenehallgatási eszköz (hiszen sokszor a YouTube-on hallgatunk zenét), művészfilm (elég a Spike Jonze rendezte Beastie Boys vagy Weezer videóklipekre gondolni; Michel Goundry és Chris Cunningham ebben a műfajban készített műveit felidézni) illetve reklámanyag (hiszen a lemezipar régesrégen működő, bevett gyakorlata egy album megjelenése előtt egy klipet készíteni egy előadó számára és azzal így a hamarosan érkező lemezt is hirdetni), és mindezeken felül sajtókampány-apropó és így promóciós eszköz (gondolj csak a Lángoló Gitárok vagy a Recorder dalpremierjeire vagy az OK GO klipjeire, illetve a Movement Ivory című dalára és az ahhoz készült klipre, amiről nem győztek cikkezni).

Szolgálhat a kliped reklámeszközként is: ha feltűnőt, igényeset vagy izgalmasat, szokatlant vagy provokatívat készítesz, jó eséllyel vírusvideóként terjed. És mielőtt megint felmerülne a pénz kérdése: a Here It Goes Again összesen hat futógépet és egy igen gyagyi hátteret használ mint díszlet, a klip zsenialitása az ötletben és a betanult korreográfiában rejlik (magyar zenekar is megcsinálhatta volna, erre célzok éppen finoman). Az egészet ráadásul egy kameraállásból vették fel, de már túlvan huszonkétmillió megtekintésen. Nyilván az sem mindegy, hogy milyen az a dal, ami a klip alatt szól, de minden említett menedzsment- és marketingeszköz esetében, amit javasolni szoktam, előfeltételnek tekintem az értékes és izgalmas dalokat.

Videóanyagok gyártása alól azonban az sem ment fel, ha nem zenész/előadó vagy, hanem zeneipari munkád illetve céged van, legyen az egy koncertszervező iroda vagy egy fesztiválszervező vállalkozás. Éppen emiatt készítetett dokumentumfilmeket saját fesztiváljáról mind a Fishing On Orfű és a VOLT Fesztivál is.

A videó (jelen esetben vagy reklámfilm vagy dokumentumfilm) annak dokumentáló funkcióján túl reklámanyagként is működik, történetet varázsol az öt-tízezer forintos napijegy mögé, emberszerűbbé, szerethetőbbé teszi a márkát, elmesélhető sztorikat ad, amik szájról szájra terjedhetnek aztán.

Mary Popkids feat. Fehér BalázsVideósra már akkor is szükséged van, ha még nem telik klipre. A videó ezekben az esetekben reklámanyag, kisfilm. Ezt már számtalan hazai produkció felismerte, köztük a Mary Popkids vagy a Middlemist Red is. Előbbi ezt már többször használta nagyon ügyesen: a Nagy-Szín-Pad tehetségkutató ideje alatt például egyetlen kamerával, egy lépcsőházban vették fel Ghost Train című dalukat, amiben a “sztárvendég marketingtrükköt” is elsütötték: Fehér Balázs volt a vendégénekes ebben a 60 másodpercnyi ízelítőben, plusz nézőként a Carbonfools rajongóira is számítva.

Idehaza a fiatal zenekarok gyakrabban használják a videómarketinget, azonban nem egy produkció épített karriert ezt az eszközt is használva már évekkel ezelőtt. A Punnany Massif három éve a videóklipjének forgatásán készült felvételekből vágatott össze egy hangulatos és humoros kisfilmet a Pécs Aktuál X előzeteseként, a Soerii és Poolek négy és fél éve töltötte fel a YouTube-ra a már majdnem háromszázezer megtekintésnél járó Kautzky Armand-videót

Pécs Aktuál XA videómarketing hasznos kampányeszköz, azonban használata tudatoságot, tervezést, stratégiai tervezést is jelent. Számtalan szakirodalom foglalkozik a hatékony videómarketingkampányok felépítésével.

A videómarketing-kampánynak több féle célja lehet: felhívni a figyelmet egy most megjelenő EP-dre, ahogy tette ezt a Soerri & Poolek egy másik alkalommal vagy harangozhat be lemezt, ahogy erre használta a fiktív filmhiradót a Kerekes Band. Ez utóbbi annyira bejött Fehér Viktoréknak (aki a zenekar dobosa, menedzsere és nem mellesleg a Zeneipari Hivatal volt diákja), hogy több mint tízezren megnézték és újságcikket szentelt nekik az Origo (Quart) is. Azaz a videó elkezdett valódi marketingeszközként működni.

Ilyen ötletre épített Boggie is Parfüm című videójának esetében. Tizenöt fős stáb építette fel a klipet és annak marketingjétPontosan tudták, hogy ha a klip eléri az ingerküszöböt, az előadó is profitálhat a videómarketingből: koncertmeghívások, interjúk, televíziós jelenlét. 

Szomszédok ForeverA számomra legkedvesebb példa mégis a Söndörgő együttes 2011 decemberében, a Művészetek Palotájában tartott koncertjéhez készült zseniális videóreklám, aminél, ha nem tudjuk, mire megy ki a játék, a videó utolsó harminc másodpercéig nem is sejtjük.

Ez egy olyan videó, amit évek óta okatóanyagként használok kurzusokon (nálunk, a Zeneipari menedzsment kurzuson is tananyag) és mindig hangos nevetgélés kíséri. Olcsó és viszonylag könnyen elkészíthető anyag, azonban könnyű jogsértést elkövetni, ha hasonló tartalmat készítenénk, erre érdemes odafigyelni.

Minden ilyen, már ismert toposzokra építkező marketingeszköz hatékony lehet (ha nem zenei és nem videómarketing példát is írhatok, a Facebookon működő Szomszédok Forevert említem, amihez hasonló, zenei vonatkozású kampányt könnyen ki lehetne találni). Hasonló eszközökkel, azaz ismert toposzokkal gyakran él a Blind Myself is.

Mindez idő- és pénzigényesnek tűnik (hiszen találni kell egy elérhető áron dolgozó, jó videóst, meg kell tanulni a videómarketing kampányok felépítését stb.), de a befektetett munka igen nagy valószínűséggel megtérül! 

Hány olyan magyar, világzenét játszó zenekarról tudsz, akinek két millióan látták a klipjét? Ez történt ugyanis a Parno Graszttal, aki a Tom & Jerryt használta fel…

Találd meg a videósodat!

Ha fentieknél is többet szeretnél tudni, mert ezernyi kérdés merült fel most benned, akkor lehet, hogy érdemes beiratkoznod a Zeneipari menedzsment képzésünkre. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által akkreditált kurzusunk legközelebb 2016. február 23-án indul. A képzésről bővebben az alábbi videóban.

Érdekelnek a zeneipari témájú cikkek? Nem tudod, hogyan növeld a rajongótáborod vagy azt, hogyan építs kontaktlistát?  Kattints ide és iratkozz fel ITT és minden héten küldünk neked egy magyar nyelvű zeneipari cikket, amit a Zeneipari Hivatal kurzusvezetői kizárólag a hírlevelolvasóinknak írnak!